IPO „A-osa“ – jälgede erinevused tasemetel:

IPO tase Jälje tüüp Jälje pikkus Skeem Esemed Vanus Läbitöötamine
IPO-1 Koerajuhi tehtud 300 sammu 3 sirget
2 nurka
2 koerajuhi eset 20 minutit 15 minutit
IPO-2 Võõras 400 sammu 3 sirget
2 nurka
2 võõrast eset 30 minutit 15 minutit
IPO-3 Võõras 600 sammu 5 sirget
4 nurka
3 võõrast eset 60 minutit 20 minutit

 

Punktide jagunemine:

Jäljel püsimine:
79 punkti
Esemed: 21 punkti (11+10)
Kokku: 100 punkti

Juhul kui koer ei leia ühtegi eset, võib osasoorituse maksimumhindeks olla „rahuldav“.

Üldised nõuded:

Kohtunik või jäljekoordinaator määrab olemasoleva jäljepõllu asetust arvestades kindlaks jälgede kulgemise. Jäljed tuleb maha panna erinevalt. Ei ole lubatud, et näiteks esemed ja nurgad paikneksid igal jäljel üksteisest samal kaugusel. Jälje alguspunkt tuleb selgelt tähistada algusmärgiga, mis torgatakse maasse jälje alguspunktist vahetult vasakule. Jälgede mahapanemise järjekord loositakse kohtuniku juuresolekul.

Jäljepõllud:

Jäljeosa läbiviimise jaoks on lubatud igasugune looduslik pinnas, näit. rohumaa, küntud põld, metsaalune. Silmaga nähtavaid jälgi tuleks vältida nii palju kui võimalik. Kõigis eksami- või võistlusastmetes on jälgede olemasolevale jäljepõllule sobitamisel võimalik pinnasemuutus.

Jälgede mahapanek:

Kohtuniku või jäljekoordinaatori kohustuseks on:
• jälje kulgemise kindlaksmääramine;
• jäljetegijate juhendamine;
• jälgede mahapanemise kontrollimine.

Iga jälje kulgemine tuleb sobitada kasutatava jäljepõllu asetusega. Jälg tuleb maha panna tavapärase sammuga. Jäljetegijapoolne abi, kasutades tavapärasest erinevat sammu sirgetel, nurkades või esemetel, ei ole kogu jälje ulatuses lubatud.

IPO-2 ja IPO-3: Erilist tähelepanu tuleb pöörata sellele, et jäljetegija(te)l peab olema jälgede tegemise osas eelnev kogemus. Jäljetegija peab näitama jäljeesemeid kohtunikule või jäljekoordinaatorile enne jälje mahapanekut.

Jäljeesemete jäljele asetamine:

IPO-1 ja IPO-2: Esimene jäljeese asetatakse jäljele vähemalt 100 sammu järel esimesel või teisel sirgel, teine jäljeese asetatakse viimase sirge lõppu.
IPO-3: Esimene jäljeese asetatakse jäljele vähemalt 100 sammu järel esimesel või teisel sirgel. Teise jäljeeseme asukoha määrab kohtunik, kolmas jäljeese asetatakse viimase sirge lõppu.

Jäljeeset ei või panna vähem kui 20 sammu enne või pärast nurka. Jäljeesemed tuleb asetada jäljele liikumise pealt. Pärast viimase jäljeeseme mahapanekut peab jäljetegija liikuma veel mõned sammud otse edasi.

Jäljeesemed:

IPO-1: Kasutada tohib ainult tugevat koerajuhi lõhna omavaid esemeid (olnud vähemalt 30 minutit koerajuhi käes).
IPO-2 ja IPO-3: Kasutada tohib ainult tugevat jäljetegija lõhna omavaid esemeid (olnud vähemalt 30 minutit jäljetegija käes).

Ühel jäljel tuleb kasutada erinevaid jäljeesemeid (materjal: näiteks nahk, tekstiil, puit). Esemed peavad olema umbes 10 cm pikad, 2-3 cm laiad ja 0,5-1 cm paksud. Nende värv ei tohi maastiku omast silmatorkavalt erineda.

IPO 2. ja 3. astme ning FH eksamitel/võistlustel tuleb jäljeesemed nummerdada. Jäljeesemete numbrid peavad vastama jäljenumbrile. Koera jäljel töötamise ajal ei ole kohtunikul ja teda saatvatel isikutel lubatud minna piirkonda, kus koerajuhil ja koeral on õigus jäljel töötada.

Käsklused:

Üks suuline käsklus: otsimiseks (nt: „jälg“). Suuline käsklus otsimiseks on lubatud anda jälje alguses, jäljele saatmisel pärast esimest eset või juhul, kui koer teeb valenäitamise.